Jeseník na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Jeseník
Domů - Portál JeseníkKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Jeseníku, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Muzea > Stálá expozice z historie Jesenicka

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Stálá expozice z historie Jesenicka

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Stálá expozice z historie Jesenicka

Schránka:
Přidej do schránky.

V úvodní části expozice jsou zachyceny dějiny regionu od nejstarších dob až do roku 1918. Je zde možno spatřit kopii pamětní desky vratislavského biskupa Jana Thurza (zasloužil se o přestavbu původního gotického hradu v Javorníku na renesanční zámek), kopii pozdněgotické madony z Uhelné u Javorníku, nebo ukázku středověkých palných zbraní v podobě hákovnice z Vidnavy z konce 15. století. Stěžejní část expozice je věnována dějinám dolování na Jesenicku v 15. až 17. století. V hojné míře je využito vyobrazení způsobu těžby rud a jejich dalšího zpracování, modelů těžebních zařízení a trojrozměrných hmotných dokladů důlní činnosti. Tyto sbírkové předměty dokládají slávu jesenického dolování. Počátek historie Jesenicka je doložen ve skleněných vitrínách, kde jsou vystaveny archeologické nálezy, které dokládají historii oblasti již od mladší doby kamenné. Dále je vystaven poklad bronzových předmětů z mladší doby bronzové ze Skorošic u Žulové a sada železných archeologických nálezů z Jesenicka, jež jsou důležité pro poznání počátků regionální historie. O několik století mladší jsou ukázky a výrobky manufaktur vzniklých na Jesenicku - skláren, železáren, nebo textilek. Sbírka básní německého romantického básníka Josefa v.Eichendorffa spolu s portrétem hudebního skladatele a kapelníka Karla Ditterse z Dittersdorfu představují dvě významné osobnosti evropské kultury, které část svého života prožily na Jesenicku. Expozice si klade dále za cíl vyzdvihnout především fotoukázkami doklady bohaté kulturní minulosti kraje. Jedná se zejména o barokní piaristický klášter v Bílé Vodě, historickou zástavbu ve Vidnavě, veduty měst a městeček na Jesenicku včetně litografií Jeseníku z první poloviny 19. století. Jsou také doloženy dokumenty románského a gotického stavitelství v oblasti (hrady Kaltenštejn, Rychleby, Žulová).

Střední část expozice je věnována dokladům o dalším využívání nerostného bohatství Jesenicka. Fotografie a trojrozměrné exponáty kamenných památek dokumentují kamenictví, v němž zdejší tvůrci dosahovali mistrovství již ve středověku. Ekonomicky významným pro tento kraj bylo i vápenictví. O rozsahu této činnosti svědčí fotografie mramorového lomu a jedné z největších vápenek. Vystaveno je i nářadí užívané v těchto oborech. V této části je rovněž připomenuta tragédie tzv. Frývaldovské stávky ještě v původním jednostranně tendenčním pojetí.

Závěrečná část expozice je věnována historii lázeňství a vodoléčby. Tato část expozice byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1982 a je částečně poplatná době svého vzniku. Přesto řada dokumentů a hmotných dokladů přibližuje dějiny jednotlivých lázní na Jesenicku, konkrétně pak významné osobnosti jejich zakladatelů Vincenze Priessnitze a Johanna Schrotha a přispívá k pochopení tradice lázeňství na Jesenicku a jeho přínosu pro zdejší kraj i v současnosti.


Adresa a kontaktní informace:
VLASTIVĚDNÉ MUZEUM JESENICKA
ZÁMECKÉ NÁMĚSTÍ 120/1
JESENÍK
890 01  ROZSTÁNÍ

telefon:+420 584 401 070
telefon:+420 584 413 972

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°13'46,92"; E17°12'25,92"
Zpráva pro Stálá expozice z historie Jesenicka
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 3427

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Jeseník
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena